Shpallet fituesi i ‘Eurovision 2020’, ja në cilin vend u rendit Shqipëria

Për shkak të situatës në të cilën ndodhemi tashmë prej disa muajsh, festivali ndërkombëtar i Eurovision, u zhvillua online.

Kjo ishte zgjidhja që kryetarët e festivalit vendosën këtë vit.
“ Fall from the sky” ishte kënga e cila përfaqësoi Shqipërinë, einterpretuar nga këngëtarja Arilena Ara.

Fituesi i festivalit u shpall grupi “Daði og Gagnamagnið”, përfaqësues i Islandës me këngën “Think about things”

 

Në 5 vendet e para u renditën Islanda, Lituania, Rusia, Suedia dhe Belgjika.
 

Shqipëria arriti të kualifikohej në finale dhe u rendit në vendin e fundit me 63 pikë, 26 pikë nga juria dhe 37 pikë nga televotimi.

Ende është në diskutim e sipër fakti nëse Arilena do të na përfaqësojë sërish vitin tjetër në “Eurovision”, apo vendi do të zgjedhë një tjetër përfaqësues.

Iceland:

Albania: