Rusia në kirz të madhe , po shkatërrohet e tërra nga Coronavirusi

Rusia në kirz të madhe , po shkatërrohet e tërra nga Coronavirusi

Në 24-orët e fundit, sipas autoritete ruse janë regjistruar 11,012 raste të reja me COVID-19, duke e çuar në 209,688 numrin e përgjithshëm të të infektuarve.

Po ashtu, brenda kësaj periudhe janë shënuar edhe 88 viktima, duke bërë që numri i përgjithshëm i të vdekurve nga Coronavirusi në Rusi të arrijë në 1,915.

Siç raportojnë mediet ruse, përcjell Telegrafi, gjatë kësaj jave, në Rusi për çdo ditë ka pasur mbi 10 mijë raste të reja me Coronavirus.

Rusia është vendi i pestë në botë me numrin më të lartë të të infektuarve me Coronavirus, pas Britanisë së Madhe, Italisë, Spanjës dhe Shteteve të Bashkuara.

Në një fjalim solemn në televizion, presidenti Vladimir Putin nuk përmendi virusin, pavarësisht numrave në rritje të infeksionit në Rusi.

Në të gjithë botën, virusi ka infektuar mbi 4 milionë njerëz.