PSG dhe Bayern Munich – Drejtpërdrejt LIVE ↓↓ VIDEO Champions League Finale ↓↓

PSG dhe Bayern Munich – Drejtpërdrejt LIVE ↓↓ VIDEO Champions League Finale ↓↓

Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtyypur mbi (Foton ose Videon) qe shfaqet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin ↓↓

PSG dhe Bayern Munich – Drejtpërdrejt LIVE ↓↓ VIDEO

MOS HARONI LINKAT PËR TË NDJEK NDESHJEN I KENI NË FUND TË TEKSTIT

Paris St-Germain merr përsipër Bayern Munich në një finale të Ligës së Kampionëve të Dielën – me të dy ekipet që kërkojnë të krijojnë histori për veten e tyre.Një konkurs i cili filloi në qershor 2019 me raundin paraprak vjen në një kulm midis diskutueshmërisë së palës më të mirë në futbollin botëror kundër një prej linjave më të mira përpara të planetit.Ndërsa Bayern i pamëshirshëm ndiqte vetëm trefishin e dytë evropian-vendas në historinë e tyre krenare, PSG po kërkon të jetë kurorëzuesi i kurorës së Evropës për herë të parë.

Ekspertët evropianë të futbollit të BBC Radio 5 Live u mblodhën për të diskutuar në finalen e shfaqjeve, pasi shtëpitë e pushtetit të Francës dhe Gjermanisë përgatiten për një përballje në Lisbonë pa spektatorë.’Skuadra më e mirë v lojtari më i mirë’
Duke fituar të dy Bundesligën, me një jastëk prej 13 pikësh, dhe Kupën e Gjermanisë, skuadra Bayern e Hansi Flick është në rrugën e duhur për të përmbushur arritjet e klasit të Jupp Heynckes të 2012-13.

“Ekipi i vitit 2013 ishte në shumë mënyra i përsosur, por më pas ata kishin lojtarë që me siguri nuk do të hynin në këtë ekip,” tha eksperti gjerman i futbollit Raphael Honigstein.Bayern ka zhdukur të gjithë para tyre në garën e këtij sezoni, duke përfshirë trashigimin 8-2 në çerekfinalen e fituesve pesë-herë të Barcelonës.Ata kanë shënuar 42 gola në 10 ndeshje, duke përfshirë 10 në dy ndeshje në grup kundër Tottenham dhe shtatë mbi dy këmbë kundër Chelsea në 16 vitet e fundit.

Përpjekja për t’i ndaluar ata të fitojnë një kupë të gjashtë evropiane është një anë e PSG, vija e përparme e së cilës përbëhet nga Neymar, Kylian Mbappe dhe Angel di Maria.Në 19 paraqitjet në Ligën e Kampionëve për PSG, Neymar është përfshirë direkt në 23 gola, duke shënuar 14 herë dhe asistuar nëntë.”Bayern është skuadra më e mirë në Evropë,” tha eksperti spanjoll i futbollit Guillem Balague.Teamshtë skuadra më e mirë kundër ekipit me lojtarin më të mirë, në Neymar. Ju keni, tek ai, dikë që mund të bëjë diçka nga asgjë si askush tjetër në botë tani.

“Ai bën gjëra pothuajse të pamundura. Ai është ndoshta lojtari i vetëm që mund të fitojë një ndeshje më vete.”Eksperti francez i futbollit, Matt Spiro beson se një fitore e Paris St-Germain do të justifikonte vendimin e klubit për të paguar Barcelona një tarifë rekord botëror prej 222 milion euro (200 milion £) për Neymar në gusht 2017.”Jashtë Francës mendoj se është e vështirë për këdo që ta shikojë atë transferim në ndonjë mënyrë tjetër sesa ai të donte shumë dhe shumë para dhe të ishte një yll i madh – por qëndrimi i tij ka bërë një ndryshim të madh këtë sezon,” tha Spiro.

“Gjithçka ndryshoi për PSG në atë ndeshje [të fundit-16] të dytë kundër Borussia Dortmund [në mars].”Neymar epitomoi këtë frymë të re në PSG. Që nga ajo kohë, ai është dukur si një njeri shumë i lumtur dhe i vendosur”.A ka nevojë Bayern të ndryshojë Bayern Munich ka arritur në finalen e tyre të 11-të në konkurs, me vetëm Real Madrid që luan në më shumë (16).

Pavarësisht se fitoi të gjitha 10 ndeshjet në garën e këtij sezoni, Bayern është përballur me pyetje në lidhje me mbrojtjen e tyre, me Lyon që munguan shanset në humbjen e tyre gjysmëfinale 3-0.”Ne mund të shohim që skuadra po binte pak më thellë dhe mbase nuk po e shtyn gjithë kohën,” shtoi Honigstein për finalen e së Dielës.”Ekziston një debat dhe shqetësim i vogël brenda ekipit që ata duhet të përshtaten dhe të përshtaten pak për të qenë të suksesshëm kundër Paris St-Germain.”Balagu beson se ka pak gabim me Bayernin.

“Ata besojnë plotësisht në atë që po bëjnë,” tha ai.Tuchel’s krijoi një ekip për ta bërë Neymar më të mirëKjo është finalja e parë e Paris St-Germain në konkurs, me burrat e Thomas Tuchel skuadra e 41-të që arrinte në epërsinë.Ata kanë qenë një nga shpenzuesit më të mëdhenj të Evropës, por edhe një nga nënbesimtarët më të profilit të lartë të kontinentit në skenën më të madhe.

Ish-shefi i Borussia Dortmund Tuchel ka ndërtuar një ekip funksional dhe ka bërë një platformë për Neymar, i cili po luan futbollin e tij më të mirë në tre vjet në Paris.”Ata janë paksa të parashikueshëm në kuptimin që gjithçka kalon nëpër Neymar ose, gjithnjë e më shumë, Angel di Maria,” shtoi Honigstein.Por ekziston edhe tani kjo lidhje mes të katër të pasmeve dhe Neymar me këtë mesfushë që është plot vrapim dhe një qëndrim i mirë.

“Thjesht ndjehet shumë më tepër si një ekip i plotë”.Balagu tha se Tuchel meriton lëvdata për “bërjen e një ekipi për Neymar”.”Statusi më mbresëlënës për PSG është që ata mbajnë shtatë fletë të pastra në 10 ndeshje në Champions League”, tha ai.”Nuk po mbron vetëm cilësinë, është se i gjithë ekipi është në të”.Lavdia kurorëzuese e Bayernit apo momenti i përparimit i PSG-së?Ndërsa ky është një territor i ri për PSG, Bayern ka qenë këtu më parë.

Gazetari evropian i futbollit, Kristof Terreur tha se ishte “tani ose kurrë” për PSG – dhe beson se fitimi i Champions League mund të transformojë kampionët francezë.”Nëse ata e fitojnë atë, ata mund të lënë pas disa ekipe,” tha ai. “Ata kanë Mbappe, Neymar i cili nuk do të largohet nëse ai fiton Champions League dhe një menaxher i mirë.”

Honigstein tha që Bayernit i duhej të fitonte për t’u konsideruar një forcë me të vërtetë e jashtëzakonshme evropiane.”Kam parë skuadrat e Bayernit të humbin finalen e Champions League në rrethana mjaft dramatike dhe traumatike në jetën time,” shtoi ai.”Përkundër të gjitha gjërave të këndshme për të cilat po flasim, nëse humbasin te PSG – që është plotësisht e mundur – të gjitha këto gjëra do të jenë për asgjë.”

Nga West Brom te fituesi i Champions League? Sulmuesi i Bayernit Robert Lewandowski ka shënuar në nëntë ndeshje radhazi të Ligës së Kampionëve, me vetëm Cristiano Ronaldo duke shënuar rrjetë në më shumë lojëra të njëpasnjëshme në historinë e konkursit.Por a mundet Serge Gnabry, i cili shënoi dy nga tre golat e Bayernit në gjysmëfinale kundër Lyonit, të jetë çelësi i Bayernit për të fituar Ligën e Kampionëve për herë të parë që nga 2013?Anësori i Gjermanisë, 25 vjeç, luajti tre ndeshje për West Brom, përfshirë një kravatë në League Cup kundër Port Vale, në moshën 20 vjeç gjatë një magji huazimi nga Arsenali në 2015.

“Në Serge Gnabry, Bayern ka një lojtar që shënon në çdo ndeshje”, tha Balague.”Lewandowski nuk duket aq i qetë në përfundimin e tij sa Gnabry, por ai ende është duke përfunduar. Ata kanë disa nga lojtarët më të mirë në botë dhe disa prej tyre janë në pankinë.”
Lewa në një rrotull

Ndërsa PSG ka shënuar 25 gola në 10 ndeshje në garën për në finalen e saj të parë, Robert Lewandowski dhe Serge Gnabry kanë regjistruar 24 mes tyre si pjesë e golave ​​të përgjithshëm të Bayernit me 42. Me 15 gola dhe gjashtë asistime në Evropë, Lewandowski po shijon sezonin të jetës së tij. Vetëm Cristiano Ronaldo – me 17 gola për Real Madrid në 2013-14 – ka shënuar më shumë në një fushatë të Champions League. “Lewandowski ka qenë i mahnitshëm”, tha krahu i krahut të Bayernit Kingsley Coman. “Ai ka qenë lojtari më i mirë i sezonit dhe në botë.”

Rezistenca franceze Klubet franceze nuk kanë pasur shumë sukses në Champions League ose Cup Cup. PSG bëhet vetëm finalisti i pestë francez dhe i pari që kur Monaco humbi në Porto të Jose Mourinho në 2004, dhe vetëm një nga katër finalistët e mëparshëm ka shkuar për të ngritur trofeun – Marsejën në 1993.

Gjermania kundrejt Gjermanisë në këpuc Udhëzimet që vijnë nga karkalecat ditën e diel do të jenë nga gjermanët. Thomas Tuchel dhe Hansi Flick kurrë nuk janë takuar më parë si trajnerë kryesorë dhe janë bërë trajnerët e parë gjermanë në një finale të Ligës së Kampionëve që nga finalja e fundit gjermane në 2013, kur Dortmundi i Jürgen Klopp u mposht nga Bayern i Jupp Heynckes. Presidenti i shoqatës gjermane të stërvitjes, Lutz Hangartner, ka folur për cilësinë e trajnerëve gjermanë për momentin.

“Nuk është rastësi,” tha ai. “It’sshtë më shumë provë se stërvitja e trajnerëve në Gjermani është shumë e mirë. Mbaj mend atë që u shkrua kur futbolli gjerman ishte në zhurmë”, tha ai pasi asnjë klub i Bundesligës nuk arriti në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar. “Tani gjithçka është përsëri mirë? Nuk është kështu. Ju nuk duhet të jetoni në ekstreme – por ju mund të shijoni momentin”.]

LINKAT PËR TË NDJEK NDEHSJENI I KENI PAK MË POSHTË
LINK ANGLISHT HD

LINK ANGLISHT HD 2

 

LINK KRYESOR

LINK KRYESOR 2

LINK 1 ( ULENI PAK POSHTE )

LINK 2 ( VONON PAK )

LINK 3 ( ULENI POSHTE DHE KLIKO NDESHJEN )

LINK 4 ( ULE PAK POSHTE )