Connect with us

Marina ruse pajiset me “bishën” e detrave, nëndetësja gjigande kthen skenën për një “luftë të re të ftohtë” në oqeane

Latest

Marina ruse pajiset me “bishën” e detrave, nëndetësja gjigande kthen skenën për një “luftë të re të ftohtë” në oqeane

Marina ruse ka marrë në dorëzim atë që është nëndetësja më e gjatë e njohur në botë, që prodhuesi i saj e deklaron si një anije kërkimore, por që në fakt është një platformë spiunazhi dhe ndoshta armë bërthamore. Belgorod iu dorëzua marinës ruse në fillim të këtij muaji në portin e Severodvinsk, sipas ndërtuesit më të madh të anijeve në vend, Sevmash Shipyard.

Ekspertët thonë se dizajni i tij është një version i modifikuar i nëndetëseve ruse me raketa të drejtuara të klasit Oscar II, i bërë më i gjatë me synimin për të akomoduar përfundimisht silurët e parë të fshehtë me armë bërthamore në botë dhe pajisjet për mbledhjen e inteligjencës. Nëse Belgorod mund t’i shtojë me sukses ato aftësi të reja flotës ruse, në dekadën e ardhshme mund të vendosë skenën për një rikthim në skenat e Luftës së Ftohtë nën oqean, me nëndetëset amerikane dhe ruse që gjurmojnë dhe gjuajnë njëri-tjetrin. Me më shumë se 184 metra (608 këmbë), Belgorod është nëndetësja më e gjatë në oqean sot, më e gjatë se nëndetëset balistike dhe të drejtuara me raketa të klasës Ohio të marinës amerikane, të cilat vijnë në 171 metra (569 këmbë).

Belgorod u lëshua në 2019

Belgorod u lëshua në 2019 dhe pritej t’i dorëzohej Marinës Ruse në 2020 pas provave dhe testimeve, por ato u vonuan nga pandemia e koronavirusit, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve ruse TASS. Nuk u dha asnjë afat kohor për vendosjen e parë të nëndetëses. Ajo që e veçon Belgorodin nga ndonjë prej nëndetëseve me energji bërthamore në flotën ruse, ose në të vërtetë nga ndonjë prej nëndetëseve bërthamore të operuara kudo në botë, është misioni i saj.

TASS ka raportuar se nëndetësja do të mbajë silurët në zhvillim Poseidon me aftësi bërthamore, të cilat janë duke u projektuar për t’u lëshuar nga qindra milje larg dhe për të kaluar fshehurazi mbrojtjen bregdetare duke udhëtuar përgjatë dyshemesë së detit.

“Ky ‘mega silur’ bërthamor është unik në historinë e botës,” shkroi eksperti amerikan i nëndetëseve HI Sutton në faqen e tij të internetit Covert Shores në mars. “Poseidoni është një kategori krejtësisht e re armësh. Ai do të riformësojë planifikimin detar si në Rusi ashtu edhe në Perëndim, duke çuar në kërkesa të reja dhe kundërarmë të reja,” shkroi Sutton.

Reagon CIA dhe jep detaje

Zyrtarët amerikanë dhe rusë kanë thënë se silurët mund të shpërndajnë koka luftarake të megatonëve të shumtë, duke shkaktuar valë radioaktive që do t’i bënin pjesë të vijës bregdetare të pabanueshme për dekada.

Në nëntor 2020, Christopher A. Ford, asokohe ndihmës sekretari i shtetit për sigurinë ndërkombëtare dhe mospërhapjen, tha se Poseidons po projektohen për të “përmbytur qytetet bregdetare të SHBA me cunami radioaktive”. Një raport i Shërbimit Kërkimor të Kongresit të SHBA (CRS) në prill tha se Poseidons synohen si armë hakmarrëse,

të dizajnuara për të goditur kundër një armiku pas një sulmi bërthamor në Rusi. Sipas raportit të CRS, Belgorod do të ishte në gjendje të mbante deri në tetë Poseidon, megjithëse disa ekspertë të armëve thonë se ngarkesa e tij ka më shumë gjasa të jetë gjashtë silur. Sutton shkroi në 2019 se Poseidoni, i cili pritet të jetë 2 metra (6.5 këmbë) në diametër dhe mbi 20 metra (65 këmbë) i gjatë,

“është siluri më i madh i zhvilluar ndonjëherë në çdo vend”. Kjo është “tridhjetë herë më e madhe se një silur i zakonshëm “me peshë të rëndë”, shkroi Sutton. CRS raportoi se presidenti rus Vladimir Putin kishte promovuar Poseidonët në një fjalim të vitit 2018, duke thënë:

“Ata janë të qetë, shumë të manovrueshëm dhe nuk kanë asnjë dobësi që armiku t’i shfrytëzojë”. Nëse janë të armatosur me koka luftarake konvencionale, Poseidons mund të përdoret kundër objektivave “përfshirë grupet e aeroplanmbajtësve, fortifikimet në breg dhe infrastrukturën”, thuhet se tha Putin. Por ka dyshime për armën dhe nëse ajo do të shtohet përfundimisht në arsenalin e Rusisë.

“Kjo është ende një teknologji në zhvillim, si silur dhe platformë,” tha Hans Kristensen, drejtor i Projektit të Informacionit Bërthamor në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë.

Poseidon nuk pritet të jetë gati për vendosje deri në gjysmën e dytë të kësaj dekade, tha ai. CRS tha se nuk priste që silurët Poseidon të vendoseshin deri në vitin 2027. Dhe Kristensen thekson se vetë Belgorod është me të vërtetë një anije provë për nëndetëset e ardhshme të klasës Khabarovsk me energji bërthamore, e para prej të cilave mund të lëshohet këtë vit.

Më pas është performanca e dobët e ushtrisë ruse në luftën e saj kundër Ukrainës, për një pjesë të së cilës analistët fajësojnë dizajnin e keq të armëve dhe korrupsionin që ka lënë pas dore mirëmbajtjen e pajisjeve ushtarake ruse. “Ukraina është një kujtesë se armët e avancuara ruse nuk janë plumba argjendi, por vuajnë nga problemet e besueshmërisë. Ka çdo arsye për të besuar se një silur me energji bërthamore me rreze ndërkontinentale do të ketë pjesën e vet të problemeve,” tha Kristensen. Por ekspertë të tjerë paralajmërojnë kundër çdo supozimi se nën ose silurët Poseidon mund të mos jenë ato që reklamohen.

“Lojë nënujore e maces dhe miut”

Belgorod mund të jetë vetëm i pari në një flotë prej katër nëndetësesh që mund të mbajnë silurët Poseidon, tha CRS, me dy të destinuara për shërbim në Flotën e Paqësorit të Rusisë dhe dy në Flotën e saj Veriore. Sutton, nga Covert Shores, shkroi në vitin 2020 se tre nëndetëset e ardhshme të armatosura me Poseidon, klasa e lartpërmendur Khabarovsk, “ka të ngjarë të jenë nëndetësja përcaktuese e viteve 2020 sepse ato përfaqësojnë një kundërshtar të ri dhe të vështirë”.

“Marina të tjera nuk ka gjasa ta imitojnë atë, por ata do të duan ta kundërshtojnë atë,” tha Sutton për klasën e Khabarovsk. “Loja nënujore e maceve dhe miut, ku nëndetëset gjuetare-vrasëse të Marinës së SHBA-së dhe (Britanike) të Marinës Mbretërore ndjekin rusët, mund të rigjallërohet. Një Luftë e re e Ftohtë në Arktik, Atlantikun e Veriut dhe Paqësorin e Veriut” mund të vijë, shkroi ai. Ndërsa Belgorod mund të jetë lëshuesi i ardhshëm i testit Poseidon, Sutton tha se nëndetësja ka të ngjarë të funksionojë gjithashtu si një platformë për mbledhjen e inteligjencës.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.