“Kur kisha më tepër nevojë për njerëz, më braktisën”

“Kur kisha më tepër nevojë për njerëz, më braktisën”

“Kur fitova mjaftueshëm besim, dritat e skenës u veniten,

Kur isha e sigurt se do humbisja, fitova,

Kur kisha më tepër nevojë për njerëz, më braktisën,

Kur mësova ti fshij vetë lotët, gjeta një shpatull ku të qaja,

Kur përsosa aftësinë e të urryerit, dikush filloi të më donte me gjithë zemër,

E ndërsa prisja me orë të tëra ditën të zbardhte, flija ndërsa dielli lindte…

Kjo është jeta! çfarëdo planesh që të bësh, asnjëherë nuk e di se ç’plane ka bërë ajo për ty!

E di, suksesi të bën të njohur në gjithë botën por dështimet të bëjnë ty të njohësh botën.

Jini të lumtur… gjithmonë.

Shpesh ne e humbasim besimin dhe mendojmë se ky është fundi…

Por Zoti, që sheh, buzëqesh dhe thotë “Qetësohu e dashur, ishte thjesht një kthesë… udhëtimi vazhdon …” – Sophia Loren.

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934 në Romë, Itali.

Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

Në 1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në “Dy Gratë”, duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse.

Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA. Filmat e saj të tjerë janë:

Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe “Nëntë” (2009).

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI’s 100.

Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave.

Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala./KultPlus/