Connect with us

Inceneratorët, Partia e Lirisë nxjerr fakte të reja: Transaksione 500 mijë euro, punonjësi i thjeshtë u bë pronar, Rama nuk sheh çfarë firmos

Latest

Inceneratorët, Partia e Lirisë nxjerr fakte të reja: Transaksione 500 mijë euro, punonjësi i thjeshtë u bë pronar, Rama nuk sheh çfarë firmos

Koordinatorja Kombëtare e Luftës kundër Korrupsionit në Partinë e Lirisë, Bresida Shehaj dhe deputeti Petrit Vasili ka dalë ë një konferencë për shtyp, ku ka denoncuar fakte të reja në lidhje me aferë e inceneratorëve.

Partia e Lirisë i ka kërkuar SPAK që të nisë hetimet dhe te hape regjistrin online te notereve per te pare se si jane kryer transaksione 500 mije euro.

“Bëhet fjalë për një punonjës që ka nisur karrierën e tij në inceneratorin e Elbasanit, bëhet fjalë për punonjësin E.B i datëlindjes 1993. Filloi me një kontratë huaje që bëhet fjalë për 500 mijë euro të dhënë nga kompania integrity për këtë punonjës.

Më pas është kontrata e qirasë dhe ajo e revokimit që kjo kompani i jep tokën 8500 metra katror dhe më pas e revokojnë këtë kontratë.

Më pas kemi kontratën që kompania e shet tokën 8500 metër tek ky punonjës 195 mln lekë të vjetra.

Më pas kemi një certefikatë pronësia.

Kemi një prokurorë të përgjithshme në 22 shkurt dhe në 25 shkurt kur këtrij i jepet e drejta të bëjë transkasione.

Kemi prokuroë që ky zotëria autorizon dy individë malazezë për të hapur një kompani në Mal të Zi..

Zoti punonjës nga një punonjës i thjeshtë u bë pronar me tokë, mori para nga shteti dhe nga fondet e BE dhe del pronar në Mal të Zi.

Në 2020, kompania e Klodian Zotos bën një kontratë shërbimi me një kompani Ysos, e krijuar në emër të një personi tjetër, por edhe këtë kompani e administron sërish ky punonjës.

I bëjmë thirrje SPAK të hapë regjistrin e noterëve dhe do të shohin jo vetëm këtë punonjës, por edhe emra të tjerë në hetim apo të arrestuar që kanë hapur kompani në Mal të Zi përmes këtij procesi me prokurë të bërë në Shqipëri.

Në këto dokumente do ja kalojmë SPAK, por edhe zonjës Belinda Balluku, por edhe Ramës, i cili nuk sheh cfarë firmos.

Balluku duhet të kishte penguar këto transaksione”, tha Shehaj.

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.