Gjermania dhe shtetet fqinje heqin gradualisht kufizimet kufitare

Gjermania dhe shtetet fqinje heqin gradualisht kufizimet kufitare

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe udhëheqësit e Evropës qendrore kanë arritur një marrëveshje të rëndësishme.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe udhëheqësit e Evropës qendrore ranë dakord të martën për rihapjen gradualisht të vendkalimeve kufitare dhe heqjen e kontrolleve sa më shpejt që të lejojë pandemia e koronavirusit, raporton Reuters.

Njoftimi erdhi pasi Merkel dhe Kryeministrat e shteteve si – Polonia, Hungaria, Republika çeke dhe Sllovakia – folën sot, sipas një deklarate të zëdhënësit të Kancelarit gjerman Steffen Seibert.

Udhëheqësit “kishin një shkëmbim intensiv të pikëpamjeve për masat përkatëse për kontrollimin e mëtejshëm të pandemisë Covid-19” “, thuhet në deklaratë, duke shtuar se” “ata ranë dakord se ishte në interesin e tyre që të hiqnin gradualisht kufizimet ekzistuese kufitare dhe kontrollet si sa më shpejt që të lejojë situata pandemike”.

Në një takim pasues dypalësh midis Merkel dhe Kryeministrit të Republikës çeke Andrej Babis, të dy udhëheqësit konfirmuan se duan të ulin kufizimet për njerëzit dhe bizneset në rajonet kufitare posa të lejojnë normat e infeksionit.

Të dy vendet kanë një kufi prej 817 kilometrash (ose 506 milje).