Connect with us

Etrishte! Vdes aktori i njohur

Latest

Etrishte! Vdes aktori i njohur

Bernard Cribbins ka vdekur në moshën 93-vjeçare. Aktori, komediani dhe këngëtari është ndoshta më i njohur në vitet e fundit për rolin e tij të përsëritur në Doctor Who së bashku me David Tennant dhe Catherine Tate, por ka qenë një film i rregullt në ekranet tona që nga debutimi i tij televiziv në versionin e vitit 1956 të David Copperfield.

Cribbins, i cili ka lindur në Oldham, u shfaq në filma të shumtë – duke përfshirë Carry on Jack dhe Carry on Columbus, dhe Frenzy të Alfred Hitchcock. Ai së pari hyri në universin e Doctor Who në filmin Daleks’ Invasion Earth 2150 AD së bashku me Peter Cushing në 1964, përpara se të kthehej për ringjalljen e serialit në 2007 si një personazh tjetër, Wilfred Mott.

Cribbins mbahet mend gjithashtu nga një brez fëmijësh si tregimtari i Wombles, nga 1973-75 – edhe pse seriali u përsërit pafundësisht për dekada më pas, që do të thotë se trashëgimia e tij e ka mbijetuar afatin e shkurtër. Tonet e tij të buta nënkuptonin se ai ishte i përshtatshëm për shfaqjen e tregimeve të BBC-së, Jackanory, në të cilën ai u shfaq më shumë se çdo lexues tjetër, 114, midis 1966 dhe 1991. Ai gjithashtu u shfaq në 11 episode të Coronation Street në 2003 si Wally Bannister./Prive

Leave your vote

Continue Reading
You may also like...

More in Latest

To Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.