E BUJSHME/ Kim Jong-un është në gjendje kome? Ja çfarë i ngarkoi të motrës disa ditë më parë

E BUJSHME/ Kim Jong-un është në gjendje kome? Ja çfarë i ngarkoi të motrës disa ditë më parë

Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtyypur mbi (Foton ose Videon) qe shfaqet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin ↓↓

vDiktatori i Koresë së Veriut Kim Jong-un pretendohet se është në gjendje kome e cila “mund të shqiptojë fatkeqësi për vendin”, bëri të ditur ish ndihmësi i presidentit të ndjerë të Koresë së Jugut, Kim Dae-jung i cili theksoi se gjednja e tij përkeqësohet ditë pasi ai i dorëzoi disa kompetenca motrës së tij më të vogël.

Chang Song-min u tha mediave të Koresë së Jugut: “Unë e vlerësoj atë se është në gjendje kome, por jeta e tij nuk ka mbaruar. Disa ditë më parë Shërbimi i Inteligjencës Kombëtare (NIS) njoftoi se Jong-un do të “ushtrojë fuqi absolute” por ai gradualisht do ta transferojë autoritetin e tij te Kim Yo-jong “për të lehtësuar stresin”.

Diktatori paranojak, i moshës rreth 36 vjeç, është parë vetëm disa herë këtë vit i cili ka nxitur spekulime se ai mund të kishte vdekur. Mendohej se një operacion i zemrës për t’iu përshtatur një stenti ose e kishte lënë të sëmurë rëndë ose e kishte vrarë atë.

Sidoqoftë thashethemet për vdekje u pushuan kur ai u pa në ceremoninë e hapjes së një fabrike të plehrave në Suchon, 30 milje në veri të kryeqytetit të vendit Pyongyang. Por nëse Jong-un nuk është më në gjendje të udhëheqë shtetin, pretendohet se ajo mund të shkaktojë fatkeqësi për njerëzit e saj.

Chris Mikul, i cili shënoi ‘Diktatorët e mi të Preferuar’ vitin e kaluar, tha se Jong-un mund të jetë lideri “më dashamirës” për të sunduar mbretërinë e vetmitarëve – pavarësisht se është një “diktator brutal”. Ai tha se kjo sepse despoti zhvilloi një dashuri për lojëra video dhe basketboll kur studionte në Zvicër së bashku me studentë ndërkombëtarë që do të thoshte se ai është bërë “plotësisht i perënduar”.