Banorët ua ndaluan turistëve fotografimin e fshatit, sepse është tepër i bukur

Banorët ua ndaluan turistëve fotografimin e fshatit, sepse është tepër i bukur

Banorët e Bergenit në Zvicër kanë vendosur t’ua ndalojnë turistëve fotografimin e fshatit, nga shkaku se ai është tepër i bukur, raportojnë mediet, transmeton InfoKosova.

Ata besojnë se njerëzit, kur t’i shohin fotografitë e tij në rrjetet sociale do të ndihet tepër mizorë.

“Shkencërisht është vërtetuar se fotografitë e bukura nga pushimet ngopë rrjetet sociale i bëjnë njerëzit të palumtur, sepse ata vetë në atë moment nuk mund t’i vizitojnë ato vende të bukura”, thekson organizata lokale turistike.

Fshati do të vendosë një dënim simbolik prej 5 eurosh për shkeljen e këtij ligji, transmeton Koha.net.

Organizata turistike e Bergenit i ka hequr të gjitha fotografitë e fhstatit nga Facebooku dhe Twiteri, ndër shumë shpejtë ato do t’i heqë edhe nga sajti zyrtar i këtij vendi./InfoKosova/