Connect with us

Dalin pamjet/ Greqia ‘nën pushtetin’ e zjarrit, shkrumbohen me dhjetëra banesa! BE i përgjigjet thirrjes për ndihmë, dërgon avionë zjarrfikës

Lajmi Fundit

Dalin pamjet/ Greqia ‘nën pushtetin’ e zjarrit, shkrumbohen me dhjetëra banesa! BE i përgjigjet thirrjes për ndihmë, dërgon avionë zjarrfikës

Greqia po përballet me një situatë alarmante, pasi disa zona janë përfshirë nga zjarret që prej mesditës së të hënës.

Mediat greke kanë ndarë pamjet nga vendngjarjet, ku kanë nisur evakuimet e banorëve nga zona pasi flakët kanë përfshirë banesat e tyre në Dervenochoria. Ku për shkak të zjarrit në Dervenochoria, Policia ka ndaluar qarkullimin e mjeteve në pjesët rrugore të zonave Magoula dhe Mandra.

Sakaq është kërkuar ndihmë nga institucionet për të Për shkak të zjarrit në Dervenochoria, Policia ka ndaluar qarkullimin e mjeteve në pjesët rrugore të zonave Magoula dhe Mandra.përballuar situatën ku bëhet me dije se BE ka reaguar menjëherë dhe ka njoftuar se do të dërgojë avionë zjarrfikës.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Janez Lenarcic tha se katër avionë zjarrfikës Canadair do të dërgohen në vend nga Italia dhe Franca pas aktivizimit të mekanizmit të mbrojtjes civile të bllokut.

Kujtojmë se ditën e djeshme disa zonë në Atika dhe Athinë u përfshinë nga flakët, ku djegur makina dhe shtëpi si dhe kanë mbetur të plagosur tre zjarrfikës.

Pamjet:

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

Most Popular

Recent News

To Top