Connect with us

Greqia në betejë me zjarrin/ Gazetari: Flakët po djegin çdo që i del para

Lajmi Fundit

Greqia në betejë me zjarrin/ Gazetari: Flakët po djegin çdo që i del para

Gazetari Artur Bibe ka raportuar nga afër situatën në periferi të Athinës ku autoritetet janë në betejë me flakët që sipas tij po djegin çdo gjë qw u del para.

“Siç e shikoni dhe në pamjet tona, flakët janë disa metra, po djegin çdo gjë që u del përpara. Është një zonë tepër e rrezikuar tanimë. Pak më poshtë fillon edhe i afrohet më tej kryeqytetit të vendit. Është shumë masiv zjarri, duhet të tërhiqemi për arsye sigurie, thotë Bibe.

“E kaloi rrugën zjarri, është një rrugë që është bërë nga forcat zjarrfikëse për të bërë një zonë kundër zjarrin, por nuk mundi dot ta përballojë”, raportin gazetari.

Zjarret masive po djegin në zonat e Lutrakit, 50 km nga Athina, ndërsa dy vatra të tjera po djegin në zonën Kalivia në një distancë 5 km nga aeroporti i Athinës, kurse një vatër tjetër ndodhet në zonën bregdetare në Anavisos.

Në zonat që po djegin zjarret kushtet atmosferike janë tepër të vështira për shkak të erës së fortë që fryn dhe temperaturave të larta në ato zona.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

Most Popular

Recent News

To Top