Connect with us

Goditet banda e narko-trafikut në Itali, sekuestrohen 10 kg kokainë. Në krye të saj 2 vëllezër shqiptarë

Lajmi Fundit

Goditet banda e narko-trafikut në Itali, sekuestrohen 10 kg kokainë. Në krye të saj 2 vëllezër shqiptarë

Përdornin makina të modifikuara posaçërisht për të transportuar fshehurazi drogën që importohej në rrugë tokësore në Itali nga Belgjika dhe Holanda. Karabinierët e kompanive Breno (Bs) dhe Clusone (Bg), në kuadër të një aktiviteti hetimor të koordinuar nga Prokuroria Publike e Breshias, zbërtheu një organizatë kriminale të përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë, përgjegjëse për trafik ndërkombëtar dhe tregtim të sasive të mëdha të kokainës.

Operacioni bëri të mundur vënien para përgjegjësisë të anëtarëve të një organizate kriminale të mirëorganizuar dhe të strukturuar, të dedikuar për trafikimin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike, të importuara nga jashtë dhe të selektuara në provincën e Brescias, Bergamos dhe në provinca të tjera të shumta të Italisë qendrore-veriore.

Në qendër të strukturës ishin dy vëllezër shqiptarë me banim në Fiesole (Fi), të cilët në Toskanë kishin ngritur bazën logjistike dhe qendrën e klasifikimit për ngarkesat e drogës që lëviznin drejt Italisë veriore.

Hetimi antidrogë, i zhvilluar në pak më pak se dy muaj, bëri të mundur arrestimin në flagrancë të 7 personave, zbatimin e urdhër-arresteve ndaj 11 personave dhe sekuestrimin e 11 kg kokainë, 1 kg marijuanë dhe rreth 50 mijë euro cash.

Dy vëllezërit përdorën një korrier italian me banim në provincën e Pistoias, të cilit iu besua detyra për të shkuar jashtë vendit për të tërhequr ngarkesat e kokainës.

Për udhëtimet, korrieri përdori dy makina, të sekuestruara, të pajisura me funde të dyfishta që lejonin fshehjen e drogës dhe kalimin e çdo kontrolli policor.

Fundjavën e kaluar karabinierët në përfundim të hetimeve ndaluan korrierin që po kthehej në Firence. Nën sedilen e pasme të Nissan Qashqai-t të tij, ata zbuluan një ndarje, hapja e së cilës mund të bëhej vetëm nëpërmjet një butoni që ishte fshehur nën tapetin e çatisë, në të cilën ishin fshehur dhjetë pako kokainë me peshë 10 kilogramë për një vlerë rreth 800 mijë euro.

11 urdhër-arrestet janë lëshuar ndaj korrierit 51-vjeçar nga Pistoia, dy vëllezërve shqiptarë nga Fiesole, një 48-vjeçari banues në Comacchio (Fe), një 39-vjeçari banues në Mestre (Ve), një 34-vjeçari nga Brunico, një 32-vjeçari nga Alessandria, një 29-vjeçari nga Cazzago San Martino (Bs), një 27-vjeçari nga Sarnico (Bg), një 25-vjeçari nga Ponte San Pietro (Bg) dhe një 34-vjeçari nga Malnate (Va), me origjinë shqiptare. Të gjithë të arrestuarit u dërguan në burg në fund të operacionit.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

To Top