Connect with us

Përplasjet Serbi-Kosovë për komunat në Veri, reagon Lajçak, ja ultimatumi që ka për palët

Lajmi Fundit

Përplasjet Serbi-Kosovë për komunat në Veri, reagon Lajçak, ja ultimatumi që ka për palët

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka folur në lidhje me tensionet në Veri, ku është shprehur se të dy vendit të zbatojnë marrëveshjen e Ohrit.

Lajçak ka theksuar se të dy vendet duhet të bëjnë hapa përpara në mënyrë që procesi i dialogut të avancojë.

“Jemi në një fazë kur të dy vendet na thonë: Le ta bëjë pala tjetër atë që ju dëshironi ta bëjë dhe ne premtojmë që më pas do ta bëjmë pjesën tonë’.

Por, kjo nuk funksionon kështu. Për të çuar procesin përpara nevojitet pajtimi, dialogu, guximi dhe vizioni.

Më e mira që mund të ndodhë me marrëveshjet e paqes është që ato të zbatohen sa më parë, siç është rasti me Marrëveshjen e Ohrit, e cila është një marrëveshje e suksesshme, e cila jo vetëm ndali luftën që hapi një kapitull të ri për vendin”, tha Lajçak në Strugë, në kuadër të “Forumit të Prespës për Dialog”, citon Telegraf.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

Most Popular

Recent News

To Top