Connect with us

Jepet ALARMI në këtë shtet për ciklon, evakuohen mijëra qytetarë

Lajmi Fundit

Jepet ALARMI në këtë shtet për ciklon, evakuohen mijëra qytetarë

Ushtria dhe autoritetet civile të Pakistanit po planifikojnë të evakuojnë 80,000 njerëz përgjatë bregut jugor të vendit dhe mijëra në Indinë fqinje kanë kërkuar tashmë strehim, përpara mbërritjes së cikloni Biparjoy.

Cikloni parashikohet të përplaset në breg në rajonin me popullsi të dendur të enjten.

Ka të ngjarë të jetë më i fuqishmi që godet Indinë perëndimore dhe Pakistanin që nga viti 2021, dhe pas përmbytjeve shkatërruese që shkatërruan Pakistanin vitin e kaluar, duke lënë 1,739 njerëz të vdekur dhe duke shkaktuar miliarda dollarë humbje.

Sipas Departamentit Meteorologjik të Indisë, Biparjoy po mbushte erëra maksimale të qëndrueshme prej 111 mph.

Ai parashikohet të godasë tokën pranë portit Jakhau në rrethin Kutch të Gujarat.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive të Pakistanit tha se cikloni ishte 292 milje në jug të Karaçit, kryeqyteti i provincës Sindh, të martën në mëngjes.

Në Indi, mijëra u evakuuan nga rajonet e ulëta, duke përfshirë banorët që jetonin tre milje larg bregut në Gujarat. Ata që janë brenda 6.2 milje nga bregu mund të duhet të zhvendosen gjatë dy ditëve të ardhshme, thanë zyrtarët.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

Most Popular

Recent News

To Top