Connect with us

Mbytet anija shumë pranë Shqipërisë, humbin jetën 17 emigrantë

Lajmi Fundit

Mbytet anija shumë pranë Shqipërisë, humbin jetën 17 emigrantë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në brigjet jugore të Greqisë, ku një anije është mbytur e për pasojë 17 persona kanë mbetur të vdekur.

Mediat e huaja bëjnë me dije se deri më tani janë shpëtuar 104 persona ndërkohë po bëhen kërkime nga autoritetet për të gjetur të tjerë.

Katër nga të mbijetuarit u shtruan në spital me simptoma të hipotermisë. Është e paqartë se sa pasagjerë mund të mbeten të zhdukur në det.

Gjashtë anije të rojes bregdetare, një fregatë e marinës, një aeroplan transporti ushtarak, një helikopter i forcave ajrore, disa anije private dhe një dron nga agjencia e mbrojtjes së kufijve të Bashkimit Evropian, Frontex, morën pjesë në kërkimin e vazhdueshëm.

Anija me destinacion Italinë besohet të ketë lundruar nga zona e Tobruk në Libinë lindore. Roja bregdetare italiane lajmëroi fillimisht autoritetet greke dhe Frontex për anijen që po afrohej të martën.

Kontrabandistët po marrin gjithnjë e më shumë varka më të mëdha në ujërat ndërkombëtare jashtë kontinentit grek, në përpjekje për të shmangur patrullat lokale të rojes bregdetare.

Të dielën, 90 emigrantë në një jaht me flamur të SHBA u shpëtuan në zonë pasi bënë një telefonatë fatkeqësie.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

To Top