Connect with us

Zbulohet amaneti i fundit i Berlusconi-t, kush është greku të cilit i “besoi” klubin italian

Lajmi Fundit

Zbulohet amaneti i fundit i Berlusconi-t, kush është greku të cilit i “besoi” klubin italian

“Lëreni Monzën te një njeri me ambicie”, ky ka qenë amaneti i fundit i Silvio Berlusconit, ish-kryeministri i Italisë dhe presidenti i Monzës në Serinë A të futbollit.

“Kavalieri” u nda dje nga jeta në moshën 86-vjeçare, teksa Corriere dello Sport zbulon edhe negociatat për të shitur klubin e Serie A.

Duket se disa muaj më parë vetë Berlusconi ka qenë në negociata për të mbyllur marrëveshjen me manjatin grek Evangelos Marinakis. Pas ndarjes nga jeta të Berlusconit, klubi i Monzës do kalojë në pronësinë e Marinakis, që zotëron edhe gjigantët e Olympiacos dhe klubin e Premier League, Nottingham.

Por kush është Marinakis? Biznesmeni grek është një njeri shumë i pasur, tifoz i madh futbolli dhe politikan i suksesshëm (i pozicionuar në qendrën e djathtë, ai u rizgjodh si anëtar i këshillit të qytetit të Athinës (Pire).

Po ashtu, ai njihet si një pronari grek i anijeve, pasi ai zotëron një nga flotat më të mëdha tregtare në botë të trashëguar nga babai i tij. Nën emrin e tij janë dhe disa televizione, radio dhe gazeta.

Në moshën 55-vjeçare, Monza nuk do jetë klubi i parë i futbollit që do ketë në pronësi, pasi ai është tashmë pronar i Olympiacos në Greqi dhe Nottingham Forest në Angli.

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

To Top