Connect with us

Presidentët Osmani dhe Vuçiq përplasen në samitin e Moldavisë për situatën në veri të Kosovës

Lajmi Fundit

Presidentët Osmani dhe Vuçiq përplasen në samitin e Moldavisë për situatën në veri të Kosovës

Në samitin e mbajtur në Moldavi, tensionet midis Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u shfaqën hapur në diskutimet për gjendjen në veri të Kosovës.

Reuters raporton se ndonëse të dy liderët këmbëngulën se dëshirojnë të zbutin krizën në këtë rajon, ata treguan pak shenja të kompromisit në pozicionet e tyre të kundërta.

Ndërsa ishin vetëm disa metra larg njëri-tjetrit në këtë takim të rëndësishëm me më shumë se 40 liderë evropianë, Osmani dhe Vuçiq nuk përshëndetën njëri-tjetrin.

Ky mungesë e takimit formal reflekton tensionet dhe dallimet e thella që vazhdojnë të ekzistojnë midis dy vendeve.

Të dy palët janë nën presion të madh ndërkombëtar për të gjetur një zgjidhje për krizën e gjatë që ka ndikuar në marrëdhëniet midis qeverisë së Kosovës dhe minoritetit serb në veri të vendit.

Kjo zonë është në fokus të veçantë për shkak të tensioneve etnike dhe politike, dhe për shkak të ndikimit të Rusisë dhe Bashkimit Evropian në rajon.

Diskutimet në samitin e Moldavisë paraqesin një mundësi për të gjithë liderët evropianë të mbështesin dialogun dhe për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshjeje që do të sjellë stabilitetin në veri të Kosovës.

Megjithatë, me shenjat e pakta të kompromisit nga Presidentja Osmani dhe Presidenti Vuçiq, është e qartë se sfidat në këtë rajon ende nuk janë të zgjidhura dhe se ka nevojë për përpjekje të mëdha për të arritur një konsensus të pranueshëm për të gjitha palët në këtë konflikt të ndërlikuar.

Dhuna u ndez të hënën pasi autoritetet e Kosovës, të mbështetura nga Njësitë Speciale të Policisë, vendosën kryetarët shqiptarë etnikë në zyrat në komunat veriore.

Kryetarët e komunave ishin zgjedhur me pjesëmarrje prej vetëm 3.5 për qind të votuesve, pasi serbët bojkotuan zgjedhjet lokale, raporton reuters.

Osmani tha se Beogradi po përpiqej të destabilizonte Kosovën pasi nuk kishte arritur të pajtohej me shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nga Serbia, transmeton Telegrafi.

“Të gjithë e kuptojmë se kërcënimi i vërtetë në fakt vjen nga mohimi i Serbisë për ekzistencën e një shteti sovran të Kosovës”, tha Osmani.

Ajo akuzoi Vuçiqin për mbështetjen e bandave kriminale në veri të Kosovës, të cilat sipas saj ishin përgjegjëse për përleshjet që plagosën 30 trupa paqeruajtëse të NATO-s dhe 52 protestues serbë.

“Presidenti Vuçiq duhet të ndalojë së mbështeturi bandat kriminale në Kosovë. Kjo është ajo që ai duhet të bëjë nëse dëshiron vërtet paqe. Ai ende nuk e ka treguar këtë”, tha ajo.

Serbia e ka hedhur poshtë këtë akuzë. Pas arritjes në samitin që po mbahet në Moldavi, Vuçiq ishte më pak i ashpër në retorikën e tij krahasuar me të parën e shtetit të Kosovës.

Ai tha se autoritetet e Kosovës duhet të tërheqin “kryetarët e supozuar” nga veriu dhe deklaroi se njësitë speciale të policisë së Kosovës ishin atje ilegalisht.

“Serbia do të bëjë më të mirën dhe maksimumin për të de-përshkallëzuar situatën, që do të thotë se ne do të përpiqemi t’i bindim serbët të ecin përpara në qetësi dhe me paqe”, tha ai dhe shtoi se “Ata janë shumë të vendosur. Ata duan të shohin largimin e njësive speciale të policisë”.

Ndryshe, Osmani dhe Vuçiq janë takuar veçmas me presidentin francez, Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholz në margjinat e samitit të Komunitetit Politik Evropian, një organ prej më shumë se 40 vendeve

Continue Reading
You may also like...

More in Lajmi Fundit

To Top